Odzyskano zabytkowe macewy z olkuskiego cmentarza żydowskiego

Udało się odzyskać macewy znajdujące się na terenie nieruchomości przy budynku dawnego liceum przy ul. Piłsudskiego. Fragmenty zabytkowych, kamiennych, żydowskich nagrobków znajdowały się w tym miejscu od czasów II wojny światowej, gdy decyzją Niemców wybrukowano nimi dziedziniec oraz zbudowano z nich ogrodzenie posesji. Wydobyte macewy trafiła na jeden z żydowskich cmentarzy w Olkuszu.

Macewy pochodzą z zabytkowego cmentarza, który istniał tu już w XVI wieku. W czasie II wojny światowej nekropolia została zniszczona przez Niemców. Część macew wywieziono. Inne stały się elementem ogrodzenia budynku przy ul. Piłsudskiego oraz zostały wykorzystane do budowy dziedzińca. Przed wojną gmach służył jako gimnazjum, a w trakcie konfliktu został zamieniony na szpital wojskowy. Z kolei po wojnie do 1976 roku znajdowało się tu liceum. Od tamtego czasu budynek stał opuszczony, a jego stan stopniowo się pogarszał.

Aktualny właściciel nieruchomości, firma Budomex z Białej Podlaskiej, zdecydowała się  przerobić dawne liceum na apartamentowiec. I to właśnie dzięki tym pracom stało się możliwe odzyskanie macew. Władze miasta – znając historię tego miejsca – zdecydowały się skontaktować z przedstawicielami firmy i poprosiły o informowanie o odnajdywanych w czasie prac macewach oraz ich przewiezienie na cmentarz żydowski.

W czasie prac odkryto wiele fragmentów kamiennych nagrobków. Część z nich już wiosną trafiła na cmentarz oraz – te najlepiej zachowane – do olkuskiego lapidarium, gdzie stanowią element ekspozycji Podziemny Olkusz. Teraz na olkuski cmentarz żydowski trafiła kolejna część odnalezionych nagrobków. Wspólnie ze środowiskami żydowskimi zostanie ustalone, co dalej stanie się z ocalonymi fragmentami macew. Warto podkreślić, że już w 2015 roku część nagrobków została odzyskana, kiedy rozebrano ogrodzenie dawnej szkoły.