Fotowoltaiczne inwestycje w Olkuszu

Urząd Miasta i Gminy Olkusz chwali się inwestycjami w fotowoltaikę. Okazją do tego stało się zakończenie inwestycji na Miejskim Ośrodku Kultury w mieście. Oprócz tej instalacji, panele i kolektory słoneczne można też znaleźć na budynkach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1, Szkół Podstawowych Nr 3, Nr 9 i Nr 10 oraz OSP w Gorenicach.

Władze miasta podkreślają opłacalność tego rodzaju inwestycji w dobie wzrostów cen energii. Oprócz oszczędności w zakresie wydatków na prąd, pozwoli to urzędowi na realizację innych celów i przedsięwzięć. Budowa instalacji fotowoltaicznych w Olkuszu jest realizowana w ramach projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”. Jego wartość na terenie gminy to 803 tysiące złotych. Połowa środków pochodzi z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. W sumie na budynkach szkół, MOK i OSP powstały lub mają powstać, bo prace w niektórych miejscach wciąż trwają, instalacje o mocy ok. 230 kW (najmniejsza instalacja ma mieć moc 19,8 kW, a największe 49,5 kW).

Gmina Olkusz znajduje się w gronie 32 partnerów wspomnianego projektu. Umożliwia on budowę instalacji fotowoltaicznych nie tylko na budynkach instytucji publicznych, ale także gospodarstw domowych. W jego ramach montaż fotowoltaiki prywatnych ma być realizowany na blisko 70 budynkach. Warto dodać, że w mieście prowadzona jest także wymiana oświetlenia na tańsze w eksploatacji lampy LED. Planowana jest modernizacja wszystkich lamp.