Jak należy wykonać ustawianie anten satelitarnych?

Antena satelitarna używana jest do odbierania programów satelitarnych. Za jej pomocą można uzyskać dostęp do setek różnych kanałów. Aby było to możliwe, musi być ona odpowiednio ustawiona. Jak przeprowadzić ustawienie anteny? Oto najważniejsze informacje.

Jeżeli antena satelitarna nie będzie znajdowała się w odpowiednim miejscu i jej czasza nie będzie skierowana we właściwą stronę, wtedy po prostu nie będzie ona odbierała programów. Kiedy zatem konieczne jest ustawianie anteny satelitarnej? Czy prace można wykonać we własnym zakresie? A może zlecić instalację anteny specjalistom?

Kiedy konieczne jest ustawienie anteny satelitarnej?

Przede wszystkim montaż anteny satelitarnej oraz jej właściwe ustawienie jest niezbędne wtedy, gdy jest ona montowana po raz pierwszy w danym domu. Wtedy, aby zacząć odbierać programy, na przykład z Cyfrowego Polsatu albo Canal+, należy zainstalować antenę, odpowiednio ją ustawić oraz podłączyć do reszty sprzętu.

Ponadto ustawianie anten satelitarnych konieczne jest wtedy, gdy antena z jakiegoś powodu zmieniła swoją pozycję, na przykład po wichurze czy też po uderzeniu piłką przez bawiące się dzieci.

Ustawienie anteny satelitarnej – samemu czy przez firmę?

Najszybciej antenę ustawi się samodzielnie, jednak potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia oraz wiedza, w jaką stronę skierować czaszę anteny, aby odbierała ona programy. Osoby, które nie mają w tym zakresie odpowiedniego zaplecza, decydują się na skorzystanie z pomocy firm prowadzących usługi jak instalacja anteny satelitarnej.

Koszty związane ze zleceniem prac firmom nie są przy tym wysokie – zwykle ustawianie anten satelitarnych to wydatek wynoszący około 100 złotych, przy czym najlepiej zadzwonić do wybranej firmy i zapytać o koszty.

Jak ustawić antenę satelitarną?

Ustawienie anteny satelitarnej wymaga przede wszystkim właściwego skierowania jej czaszy w stronę satelity, aby mogła ona odbierać wtedy sygnał. Konstrukcja anteny pozwala na regulowanie jej położenia poprzez odpowiednie komponenty jak śruby.

Przy ustawieniu anteny satelitarnej należy wziąć pod uwagę poniższe parametry:

  • kąt elewacji
  • azymut
  • kąt odchylenia polaryzacji

Pod uwagę należy wtedy wziąć położenie budynku – dzisiaj można w tym celu wykorzystać mapy dostępne online, które pokazują, jak odpowiednio ustawić antenę, aby odbierać sygnał.

Gdy zatem antena satelitarna wymaga ustawienia w odpowiedniej pozycji, warto pamiętać o powyższych zaleceniach.