Oszczędności w regionie – ograniczenia we włączaniu oświetlenia ulicznego w Olkuszu i Kluczach

Mieszkańcy gminy Olkusz muszą pogodzić się z negatywnymi konsekwencjami gwałtownego wzrostu cen prądu. W związku z podniesieniem stawek za zużycie energii elektrycznej samorządy decydują się na wyłączanie infrastruktury oświetleniowej. Taką decyzję podjęły władze miasta i gminy Olkusz, a także władze gminy Klucze.

Decyzje o wyłączaniu oświetlenia są skutkiem podwyżek, które dostawcy energii elektrycznej prognozują w nowych rachunkach dla samorządów. Jak argumentuje burmistrz gminy Olkusz, różnica w cenie za 1 kWh między rokiem 2021 a 2023 jest znaczna. Wtedy płacono 27 groszy, a w przyszłym roku ma to być już 1,74 zł netto, czyli aż 644% więcej.

Dlatego władze gminy Olkusz zdecydowały się na całkowite wyłączanie oświetlenia między godziną 23:00 a 5:00. W wielu miejscach oświetlenie do godziny 23:00 będzie zaś włączane w 50%, czyli w ograniczonym zakresie. Podjęto również decyzję o rezygnacji z oświetlenia świątecznego. Iluminacji w tym roku ma nie być. Jednocześnie podejmowane są prace nad wymianą lamp sodowych na bardziej energooszczędne lampy LED. Podobną decyzję podjęto w gminie Klucze. Tu oświetlenie od 17 października jest wyłączane między 23:30 a 4:30.

Dla mieszkańców wyłączenia wiążą się z niedogodnościami. Zmniejsza się bezpieczeństwo zarówno przechodniów, jak i mieszkańców, którzy mogą być bardziej narażeni na działania złodziei. Część mieszkańców chciałaby w związku z tym, by choć co trzecia latarnia była włączana. Lampy uliczne generują jednak wysokie rachunki co ogranicza możliwości samorządowców.