Biblioteka w Olkuszu z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Olkuska Biblioteka włączyła się w pomoc Ukraińcom, którzy musieli uciekać z kraju ze względu na rosyjską inwazję. W ośrodku organizowane są zajęcia z nauki języka polskiego dla dorosłych i dzieci, a także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Biblioteka współpracuje też z Uniwersytetem Jagiellońskim, tworząc bazę audiobooków ukraińskich bajek. Wdrożyła również – jako jedna z pierwszych w kraju – bazę informacji dla uchodźców z Ukrainy.

Zarówno kursy języka polskiego, jak i zajęcia edukacyjne dla dzieci, są bezpłatne. Kursy językowe są organizowane w czterech grupach – po dwie przeznaczono dla osób dorosłych i dla dzieci. Zajęcia edukacyjne są zaś skierowane do dzieci w wieku od 4 do 7 lat. W obu wypadkach spotkania prowadzone są przez wolontariuszy z Ukrainy. Uchodźcy mogą również bezpłatnie korzystać z usług biblioteki, m.in. z usług ksero, drukowania oraz dostępu do komputerów podpiętych do internetu.

Baza informacji dla uchodźców to z kolei stale aktualizowany program, w którym można znaleźć informacje, mające pomóc w codziennym funkcjonowaniu Ukraińcom na terenie kraju oraz w regionie. Baza może się również przydać Polakom, pragnącym pomagać uchodźcom. W kwestii projektu „WspółpracUJemy z Olkuszem dla ukraińskich dzieci” warto dodać, że jest on współtworzony przez pochodzących z Ukrainy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. To oni nagrywają audiobooki w studiu radia UJOT FM.