Klucze

Klucze to mała miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, jednak pomimo swojego niewielkiego rozmiaru może nas zaskoczyć. Początki wsi można wiązać z Elżbietą Bośniaczką, żoną Ludwika Węgierskiego, która to w 1374 roku sprzedała sołectwo z dwoma sadzawkami rybnymi i łąką kopalnianą tym samym zapoczątkowując lokację wsi. Była ona w połowie królewska i w połowie rycerska, a w XVI wieku przeszła w ręce szlacheckie. Jej rozwój nastąpił u schyłku XVIII wieku kiedy ze względu na działania kopalni rud żelaza, a także huty szkła zamieszkali tu rzemieślnicy. Wtedy właśnie właściciele folwarku Klucze postanowili wybudować nowy dwór.

Kiedy ziemia znalazła się w rękach niemieckiego przemysłowca Ludwika Mauwe, a było to w 1887 roku, przemysł zaczął się tutaj rozwijać na wielką skalę. Miejscowość przodowała w regionie poprzez posiadanie nowoczesnych rozwiązań technicznych. Mauwe wybudował w Kluczach cementownie oraz papiernie.

Atrakcje regionu

Z cała pewnością Klucze nie są zwykłą szarą wsią Polski. Możemy tutaj znaleźć parę miejsc naprawdę godnych zobaczenia i polecenia. Miejscowość, w której mieszka ok. 5 tysięcy mieszkańców położona jest w sąsiedztwie rzeki – Białej Przemszy. Otoczona jest ogromnym kompleksem leśnym, w którym wyznaczone są trasy rowerowe i piesze.

Pustynia Błędowska – to z całą pewnością najbardziej znana atrakcja regionu, do której tłumnie przybywają turyści. Jest to największy w Europie obszar lotnych piasków (zajmują ok 33 km2), i jest objęty ochroną Natura 2000. Można ja podziwiać z zagospodarowanych punktów widokowych – Róży Wiatrów oraz Czubatki na Jurze. Ogromną ciekawostką jest, że jeszcze 100 lat temu na pustyni można było zaobserwować zjawisko fatamorgany.

Czubatka na Jurze – wzgórze z którego możemy podziwiać Polską Saharę (Pustynię Błędowska). Znajduje się tam też wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Olkusz, a obok niej możemy wejść na Żółty Szlak Pustynny (ma ok 28,5 km i łączy Błędów z Ryczowem)

Róża Wiatrów – najnowszy punkt widokowy Pustyni. jest to drewniana platforma przystosowana dla wózków i osób niepełnosprawnych. Swobodnie możemy na niej podziwiać naszą Saharę oraz wejść na nią.

Staw Zielony – zbaczając nieco ze Szlaku Pustynnego, możemy dojść do malowniczego stawu, który jest pozostałością po eksploatacji rud żelaza. Przy stawie zaczyna się ścieżka przyrodnicza prowadząca do rzeki Przemszy, która to rozdziela Pustynię Błędowską.

Jaskinie i groty – nie lada atrakcja szczególnie dla speleologów i osób lubiących podziemne przygody. W regionie mamy szczęść jaskiń: Jaskinia na Świniuszce, Jaskinia na Kamyku, Jaskinia Ciesenć, Jaskinia Rudnicka, Jaskinia Mąciwody oraz Jaskinia Błotna.

Małopolski szlak winny – jest to powrót do tradycji regionu jakim było uprawianie winorośli. Cały szlak łączy 20 winnic Małopolski i otrzymał wyróżnienie w konkursie Mercurius Gedanensis 2015. W winnicach organizowane są dni otwarte, gdzie prelegentem jest ceniony Wojciech Bosak ekspert Instytutu Wina i Winorośli oraz sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich.

Dawny pałac Dietłów – zbudowany w XX wieku. Jest obiektem organizującym układ przestrzenny, a także z cała pewnością stanowi dominujący element architektoniczny w krajobrazie Klucz. Jest zbudowany w stylu historycyzmu i nawiązuje do włoskiego neorenesansu