Koronawirus – czerwona strefa w powiecie olkuskim

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną związaną z chorobą COVID-19, rząd wprowadza nowe obostrzenia oraz aktualizuje listę powiatów objętych czerwoną strefą. Niestety, powiat olkuski znalazł się w czerwonej strefie, a to oznacza, że od 17 października będą obowiązywały rygorystyczne ograniczenia. Na co należy być przygotowanym?

Nowe regulacje w czerwonych i żółtych strefach

Obowiązujące do tej pory regulacje zostają zaostrzone. W żółtych i czerwonych strefach obowiązywać będą jeszcze bardziej restrykcyjne zasady. Zgodnie z nimi w żółtej strefie:

 • będzie można prowadzić działalność gastronomiczną tylko od godziny 6 do 21 (po tej godzinie będzie możliwe jednak wydawanie posiłków na wynos)
 • nie będzie można organizować zgromadzeń większych niż 25 osób
 • w imprezach okolicznościowych nie będzie mogło wziąć udział więcej niż 25 osób bez możliwości zabawy tanecznej
 • baseny i siłownie zostają zamknięte, wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności
 • dostępne będzie jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc w transporcie publicznym
 • w wydarzeniach kulturalnych będzie mogło brać udział nie więcej niż 25 proc. publiczności
 • uczelnie wyższe i szkoły średnie będą działa w systemie nauczania hybrydowego.

Natomiast w strefie czerwonej dodatkowo obowiązuje:

 • limit 10 osób mogących brać udział w zgromadzeniach publicznych
 • limit do 5 osób w sklepie na jedną kasę w sklepie
 • limit 1 osoby na 7 metrów kwadratowych w kościołach
 • zakaz organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel
 • nauczanie zdalne na uczelniach wyższych i w szkołach średnich (poza zajęciami praktycznymi)

W strefie czerwonej i żółtej obowiązują też te same zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dokładny opis zasad można znaleźć na stronie rządowej poświęconej nowym zasadom profilaktyki przeciw COVID-19.

Koronawirus w powiecie olkuskim

Strefy czerwone to miasta i powiaty, w których został przekroczony ustalony wskaźnik liczby nowych zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch tygodni w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Jeśli wartość ta przekracza 12, obszar trafia do czerwonej strefy. W powiecie olkuskim wskaźnik ten wyniósł w ostatnim czasie 16,99.

W minionych tygodniach odnotowywano wiele zakażeń wśród mieszkańców powiatu. Szczególnie dotknięte były placówki oświatowe. Koronawirus był stwierdzany zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Zakażenia wykryto m.in. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Olkuszu, w Przedszkolu nr 8 w Olkuszu, w Przedszkolu nr 10 w Olkuszu, IV LO w Olkuszu, Przedszkolu w Bukownie, Szkole Podstawowej nr 1 w Bukownie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Podlipiu, Zespole Szkół w Gołaczewach oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Wolbromiu.

Zgodnie z danymi sanepidu na 15 października w powiecie olkuskim od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 431 osób, wśród których z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby. Liczba aktywnych przypadków w tym dniu wynosiła 234. Kwarantanną objęte zaś było 1258 osób.