Ławki na osiedlowe uliczki – co sprawdzi się najlepiej?

Ławki umieszczane są nie tylko w parkach. Także świetnie sprawdzą się przy osiedlowych uliczkach.

Do odpoczynku przy powrocie ze sklepu, do spotkania z sąsiadami, aby przypilnować dzieci bawiące się na niedalekim placu zabaw – ławki to jeden z niezębnych elementów przestrzeni każdego osiedla mieszkaniowego.

Aby ławki te mogły spełnić swoją funkcję, a przy tym mogły służyć na wiele lat, koniczny jest wybór odpowiednich ich wariantów. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Najlepsze modele ławek na osiedla

Osiedla to przestrzenie publiczne, dlatego też umieszczane tutaj ławki powinny być również przystosowane do intensywnego użytkowania. Ponadto powinny być one odporne na akty wandalizmu.

Oczywiście, nie można zapominać również o tym, aby ławki osiedlowe zapewniały odpowiedni komfort, a także były estetyczne i wpisywały się w styl architektoniczny danej przestrzeni, jak wskazuje ekspert z firmy Karstal, która od lat zajmuje się dostawą mebli miejskich.

Na osiedla mieszkaniowe najczęściej wybierane są ławki o metalowej podstawie, na której umieszczane są ciepłe w dotyku oparcia i siedziska z drewna naturalnego. Tylko odpowiedniej jakości ławka będzie inwestycją na lata!

Malowane proszkowo ramy – solidna ochrona na lata

Metoda malowania proszkowego polega na pokryciu stali specjalnym rodzajem farby w proszku, która przylega do metalu za pomocą sił elektrostatycznych. Następnie elementy metalowe pokryte farbą umieszcza się w piecach, które trwale łączą farbę z powierzchnią. Uzyskana w ten sposób powłoka jest wysoce odporna na czynniki atmosferyczne, chemikalia, a także uszkodzenia mechaniczne, w tym między innymi na uderzenia, zarysowania. Dodatkowym atutem jest estetyka powłoki proszkowej – jest ona jednolita, nie posiada zacieków i innych niedoskonałości.

Poddane malowaniu proszkowemu ramy ławek mogą wyglądać jak nowe przez wiele lat, dlatego też jest to zdecydowanie najlepszy wybór na meble miejskie w przestrzeniach publicznych.

Do malowania proszkowego stosuje się farby w różnych kolorach. Największym zainteresowaniem cieszą się te w kolorze czarnym, ale kolorystyka może być dostosowana indywidualnie do aranżacji przestrzeni.

Impregnacja drewna naturalnego – ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Ławki posiadające drewniane oparcia oraz siedziska są wykańczane także metodą impregnacji. Zaimpregnowane drewno jest wysoce odporne na czynniki atmosferyczne, w tym między innymi na wilgoć, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV.

Aktualnie profesjonalna impregnacja polega najczęściej na zastosowaniu metody ciśnieniowej, która zapewnia skuteczne wniknięcie impregnatu w strukturę drewna.

Ławki na osiedle – klasyczne i nowoczesne

Ekspert firmy Karstal wskazuje, że na osiedlach mieszkaniowych mogą dobrze prezentować się zarówno ławki w stylu klasycznym, jak również nowoczesnym. Dobór powinien bazować na architekturze danej przestrzeni – meble miejskie powinny być jej uzupełnieniem, dopełnieniem.

Klasyczne ławki posiadają ozdobne ornamenty, na przykład w stylu florystycznym. Mogą także mieć ozdobnie wywinięte oparcia. Świetnie prezentują się na starszych, także zabytkowych osiedlach mieszkaniowych.

Z kolei do nowoczesnych przestrzeni najlepiej będą prezentowały się ławki w korespondującym stylu. Są to ławki wykonane z prostych profili, które tworzą geometryczne kształty.

Montaż ławek na osiedlu mieszkaniowym

Aby ławki przeznaczone do montażu na osiedlu mieszkaniowym były trwałe i bezpieczne, warto pamiętać o tym, że powinny być one przymocowane od podłoża.

Firma Karstal stosuje w tym celu mocne śruby zamkowe. To znacznie lepsze rozwiązanie niż zwykłe wkręty, które po pewnym czasie rozluźniają się, dlatego ławka zaczyna się bujać.

Z dostępnymi modelami ławek na osiedla można zapoznać się online na stronach producentów.