Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m – pierwsza impreza sportowa tej rangi na olkuskim stadionie po rewitalizacji

W Olkuszu rozegrano zawody PLZA o Mistrzostwo Polski w biegu na 10 000 metrów. Wydarzenie odbyło się na bieżni Stadionu OSW Czarna Góra w Olkuszu. Można było w jego trakcie uzyskać minima czasowe na lipcowe Mistrzostwa Europy w Finlandii. Z tego względu do Olkusza zjechali czołowi biegacze z kraju. Zarazem były to pierwsze zawody tak dużej rangi na obiekcie, który niedawno został zmodernizowany.

Do Olkusza na sobotnie PZLA Mistrzostwa Polski przyjechało 120 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Rozegrano pięć biegowych serii, na które zaplanowano po 45 minut na każdą serię. Złote medale w zawodach trafiły do Julii Koralewskiej z AZS-AWFiS Gdańsk oraz do Mateusza Gosa z RLTL Optima Radom. Wicemistrzynią została Aleksandra Lisowska z Olkusza, a brąz uzyskała Olimpia Breza. Wśród panów wicemistrzostwo wywalczył Mateusz Kaczor, a trzeci był Sebastian Nowicki.

biegi

Warto podkreślić, że zwycięzcom udało się pobić swoje rekordy życiowe. Ponadto, wywalczyli przy okazji minima czasowe na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Espoo w Finlandii. Minima udało się też zdobyć innym zawodnikom i zawodniczkom.

Zawody poprzedziło wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu. Pieczę nad wydarzeniem sprawował PZLA, a organizacją zajęli się Miasto i Gmina Olkusz wraz z Ludowym Klubem Sportowym „Kłos” oraz MOSiR-em w Olkuszu. Zawodom patronował Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i Roman Piaśnik, czyli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Mistrzostwom Polski towarzyszył V Memoriał Czesławy Mentlewicz, znanej zawodniczki i trenerki związanej z Olkuszem i funkcjonującym tu LKS „Kłos”. Podczas memoriału odbyły się zawody w czterech różnych kategoriach wiekowych na czterech różnych dystansach – od 300 do 1000 m.