Komfortowe, funkcjonalne i estetyczne umeblowanie to obowiązkowy element każdego mieszkania. Bez trudu możemy dobrać klasyczne meble do każdego domu, ale co w przypadku prób postawienia na nieco bardziej ekstrawagancki i nieszablonowy wystrój? Czy modele z innych materiałów niż drewno będą dobrym wyborem? W jaki sposób dobrać nowoczesne meble do domu?
Eleganckie i użyteczne – meble rattanowe do domu
Rattan to jedna z bardziej oryginalnych opcji, na jakie można się zdecydować. Nie wszyscy doceniają ten materiał dostatecznie wysoko. Zarówno rattan naturalny, jak i technorattan, mogą być podstawą wygodnych mebli domowych.
Modele wykonane z rattanu są ładne, a przy tym świetnie wpisują się w przestrzeń salonu, jadalni czy pokoju dziennego. Można je też wykorzystać w sypialni. Oczywiście, najlepiej odnajdą się we wnętrzach o charakterze rustykalnym, retro, vintage czy kolonialnym, ale nawet we wnętrzach o nowoczesnej stylistyce mogą być wartościowym urozmaiceniem, ocieplając bardziej stonowane, chłodne aranżacje.
Warto podkreślić, że wyroby rattanowe to tanie meble do domu, które można wykorzystywać także na tarasie lub w ogrodzie. Rattanowe krzesła są lekkie, a przez to mobilne. Również rattanowy stolik czy ławka mogą być wstawione zarówno do salonu, jak i wynoszone przy ładnej pogodzie na zewnątrz. To meble mobilne i użyteczne.
Rattan to nie tylko sofy, krzesła, stołki, ławy i stoły. To również inne elementy wyposażenia mieszkania, na przykład kosze na bieliznę czy podstawki pod naczynia. Rattan może być miksowany z innymi materiałami. Bardziej wyrafinowane meble do domu mogą łączyć drewniany stelaż, plecionkę z wikliny oraz rattanowe wykończenie.
Interesującą alternatywą – i to nie tylko do ogrodu! – są meble z palet. Przygotowane z nich szafki, stół, krzesła albo kanapa w salonie bywają bardzo atrakcyjne wizualnie. Można z nich zrobić nawet łóżko w sypialni. Oczywiście, palety muszą być odpowiedniej jakości, by nie straszyły wyglądem. Ich zaletą jest to, że choć jest to dość pracochłonne, takie meble można zrobić samemu.
A co z home office? Meble biurowe do domu
Warto zaznaczyć, że ze względu na popularność pracy z domu, w dużej mierze wymuszoną pandemią, coraz częściej stajemy przed koniecznością aranżacji domowego biura. Meble do gabinetu w domu są przez to niezbędnym elementem wyposażenia mieszkania.
Nasze home office mają bardzo zróżnicowany charakter. W niektórych domach przeznaczany na nie jest osobny pokój, w którym można pracować w zaciszu. W innych mieszkaniach to jedynie wydzielony fragment pomieszczenia, czasem łączący także inne funkcje. Domowe biuro może być w jadalni, w sypialni lub w salonie.
Meble do biura w domu powinny zatem być na tyle wszechstronne, by można je było wykorzystać na różne sposoby. Gabinet może przybierać zarówno bardziej klasyczny, jak i zdecydowanie nowoczesny charakter. Wiele zależy tu od aranżacji całego mieszkania i potrzeb właścicieli mieszkania.
Z pewnością obowiązkowym elementem wyposażenia home office jest biurko oraz ergonomiczne krzesło lub fotel. Domowy gabinet musi być komfortowy, a większość pracy biurowej wykonuje się przy użyciu komputera. Należy to zatem uwzględnić. Ponadto, w domowym biurze przydadzą się szafy, szafki, regały i kontenerki – na kółkach lub bez kółek.
Najważniejsze w home office jest to, by dobrze się w nim czuć. Dlatego meble do gabinetu w domu powinny być wygodne, dobrze rozlokowane i funkcjonalne. Powinny też mieć miłą dla oka kolorystykę, dopasowaną do stylu wnętrzarskiego całego mieszkania, ale też odznaczającą się swoim własnym charakterem.
Ciekawa alternatywa – meble metalowe do domu
Intrygującym wyborem mogą być także meble ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj kojarzą się one z siermiężnymi modelami z minionej epoki, a jednak współczesne meble metalowe to estetyczne i funkcjonalne elementy wyposażenia domu. Wykończone we właściwy sposób będą nie tylko efektowne, ale wręcz eleganckie, a przede wszystkim praktyczne.
Co ważne, metalowe meble można wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Szafka ubraniowa znakomicie sprawdzi się w przedpokoju czy korytarzu przy wejściu. Przeszklona szafa ubraniowa lub szafa lekarska doskonale wpasuje się do łazienki. Biurowa szafeczka na kółkach będzie dobrym wyborem do domowego biura. Metalowe szafki mogą zaś okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę w pokoju dziennym, a bardziej eleganckie modele – na przykład z blatem ze szkła hartowanego – sprawdzą się także w nowoczesnym salonie pod telewizor lub jako zwykłe szafki. Szczególnie atrakcyjnie meble te będą wyglądać w loftowych oraz industrialnych aranżacjach. Meble metalowe mogą sprawiać nieco sterylne i chłodne wrażenie, zwłaszcza gdy postawimy na modele ze stali nierdzewnej w wykończeniu inox. Nie każdemu to musi pasować, ale też nie każdy musi wybierać meble w całości wykonane z metalu. Dobrym tego przykładem są hokery, czyli krzesła barowe z metalowym stelażem i tapicerowanym siedziskiem. Dotyczy to także zwykłych krzeseł i stołów. Najważniejsze to po prostu pamiętać o tym, że meble metalowe wcale nie są przeznaczone wyłącznie do pomieszczeń przemysłowych. Świetnie sprawdzają się także do domowego użytku w typowym mieszkaniu, rzecz jasna w odpowiedniej aranżacji.