Pożar w budynku dworca PKS w Olkuszu spowodowany niedopałkiem

Ustalono przyczynę noworocznego pożaru w pustostanie, który dawniej pełnił funkcję dworca PKS – był nią niedopałek papierosa. Sprawcą okazał się 44-letni bezdomny mężczyzna, który przez nieuwagę doprowadził do zaprószenia ognia.

Do zdarzenia doszło w Nowy Rok. Wtedy to około godziny 22 wezwano strażaków do pożaru budynku dworca PKS przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. W akcji gaśniczej brało udział aż 16 zastępów straży pożarnej z całego powiatu. Strażacy walczyli z ogniem przez całą noc. Zniszczeniu uległ cały budynek dworca. Zawalił się drewniany dach budynku. Szczęśliwie udało się dogasić pożar zanim rozprzestrzenił się na sąsiadujące budynki, co pozwoliło ograniczyć straty materialne.

Budynek dworca był opuszczony. Zdarzało się, że nocowały w nim osoby bezdomne. Jedną z nich był 44-latek, który – jak się okazało – przebywał na terenie dworca i doprowadził do zaprószenia ognia. Miał on zasnąć w obiekcie z papierosem, od którego zapaliły się śmieci oraz inne rzeczy znajdujące się we wnętrzu. Gdy mężczyzna się obudził, pożar był już nie do opanowania. 44-latek uciekł, nie powiadamiając przy tym służb w obawie przed konsekwencjami swoich działań.

Po oględzinach miejsca pożaru i ustaleniu, że nie mógł on być spowodowany zwarciem instalacji (prąd był odcięty od obiektu), a także ze względu na istniejące poszlaki, wytypowano podejrzanego, który mógł doprowadzić do pożaru. Jeszcze 3 stycznia policjanci z patrolówki odnaleźli pijanego mężczyznę wskazanego przez śledczych. Po zatrzymaniu i wytrzeźwieniu miał mu zostać postawiony zarzut podpalenia budynku olkuskiego dworca.

Nie była to jedyna interwencja strażaków w tym czasie. Początek roku w Olkuszu był intensywny i miał tragiczny charakter. Jeszcze w sylwestrową noc strażacy byli wzywani do pożaru przy ulicy Sobieskiego. W płonącym domu zmarła tam jedna osoba. Druga została ewakuowana jeszcze przed przyjazdem służb. Z kolei w bloku przy ulicy Sławkowskiej strażacy znaleźli zwłoki 48-letniego mężczyzny. Wyjaśnieniem okoliczności jego śmierci zajęła się Policja.

źródło zdjęcia: https://olkusz.policja.gov.pl/kol/aktualnosci/29670,Niedopalek-papierosa-przyczyna-pozaru.html