Spis rolny 2020

Ważna informacja dla mieszkańców powiatu olkuskiego, którzy są użytkownikami gospodarstw rolnych. W terminie od 1 września do 30 listopada br. odbędzie się Powszechny Spis Rolny. Warto podkreślić, że udział w takim spisie jest obowiązkowy. Wynika to wprost z ustawy o powszechnym spisie.

Spis rolny przez internet

Jak będzie przebiegał spis rolny 2020? Zdecydowanie najkorzystniejszą formą wzięcia udziału w spisie rolnym jest wykonanie go poprzez internet. Musimy wejść na stronę internetową spisrolny.gov.pl i tam wypełnić odpowiedni formularz.

Oczywiście w dobie kiedy w naszym kraju wciąż szaleje w epidemia koronawirusa, wydaje się, że taka forma przeprowadzenia spisu jest jak najbardziej bezpieczna. Oczywiście jest również wygodna i nie zabierze nam specjalnie dużo czasu. W przypadku kiedy nie posiadamy internetu, powinniśmy udać się do gminnego punktu spisowego. Tam uzyskamy dostęp do sprzętu komputerowego, który będzie podłączony do sieci internetowej.

Spis rolny przez telefon

Warto jednak podkreślić, że to nie jedyna opcja jaką mamy w tym wypadku do wykorzystania. Kolejną możliwością jest dokonanie spisu rolnego przez telefon. Wystarczy, że zadzwonimy na infolinię 22 279 99 99 i wybierzemy opcję “Spisz się przez telefon”

Gdzie uzyskać informacje o spisie rolnym?

Dla osób, które chciałyby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat spisu rolnego, uruchomiono specjalną infolinię. Wystarczy, że zadzwonimy na numer 22 279 99 99 i wybierzemy numer wewnętrzny 1. Po drugiej stronie będą czekali na nas konsultanci, którzy odpowiedzą na wszelkie nasze pytania. Przede wszystkim pomogą nam ustalić, czy jesteśmy objęci obowiązkiem spisowym. Warto również podkreślić, że użytkownicy gospodarstw rolnych otrzymali listy od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w których zawarto wiele istotnych informacji, oraz instrukcje, które dość szczegółowo opisują całościową organizację spisu rolnego.

Osoby, które nie dokonają spisu rolnego przez internet, ani też poprzez telefon, mogą spodziewać się, że zadzwoni do nich rachmistrz spisowy. Wówczas podczas takiej rozmowy ustalone zostaną szczegóły dokonania spisu rolnego przez danego użytkownika gospodarstwa rolnego. Niemniej jednak nie warto czekać na telefon, ale już zawczasu wziąć udział w obowiązkowym spisie rolnym i mieć zadanie wykonane. Warto również zaznaczyć że wszystkie informacje, które zostaną pozyskane z tytułu spisu rolnego ustawowo podlegają ochronie na podstawie ustawy o statystyce publicznej. Oczywiście również wszelkie dane osobowe, jak i również informacje o gospodarstwie są objęte tajemnicą statystyczną.