Bukowno jest miastem położonym w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. W najbliższej okolicy znajdują się miasta Jaworzno, Olkusz, Sławków i Trzebinia. Bukowno na kartach polskiej historii pojawia się jako Starczynów około 1402 roku, w tym czasie znajduje się w obrębie ziemi krakowskiej. W okolicach roku 1470, pojawia się wzmianka o wsi Bukowno, która wpisuje się w terytoria należące do biskupów krakowskich. W trakcie rozbiorów Polski w latach miedzy 1772, a 1795 obszar obecnego miasta zostaje oddzielony od Krakowa granicą państwową z zaborem austriackim. W 1795 roku Bukowno jest wcielone w zabór austriacki, na szczęście 14 lat później jest już częścią Księstwa Warszawskiego, a po upływie kolejnych 6 lat, należy już do Królestwa Polskiego. Takie to były zagmatwane i zawiłe historie tego miasta, które prawa miejskie otrzymało w 1962 roku.
Turystyka
Od tego czasu Bukowno miało spełniać rolę miasta letniskowego, miało być uzdrowiskiem w pobliżu wielu znanych i dobrze prosperujących kopalni takich jak: „Bolesław”. Ciężko sobie wyobrazić odpoczynek w oparach ołowiu i wolframu. Jednak mimo wszelakich przeciwności losu, Bukowno jest pięknym miastem często odwiedzanym przez turystów. Miasto to ma wiele interesujących zabytków, a turystyka jest tam bardzo rozwinięta. Najczęściej turyści wybierają Bukowno i okolice ze względu na wiele interesujących szlaków pieszych, jak i rowerowych. Miasto to jest miejscem, które dba o rozwój turystyki aktywnej, organizując spływy rzeką Sztołą, na mapie szlaków znaleźć możemy również szlaki do nording walking, jak i duże centrum kąpielowe. W okolicy do 20 kilometrów od Bukowna można zwiedzić wiele, naprawdę wiele interesujących miejsc, między innymi jest to: Ojcowski Park Narodowy (20 km), Zamek w Pieskowej Skale (18 km), ruiny zamku w Rabsztynie (12 km), pustynia Błędowska (15 km), a także niektóre zamki z najsławniejszego szlaku w jurze krakowsko-częstochowskiej Orlich Gniazd. Dla zwolenników pieszych wycieczek w Bukownie również można pochodzić, jednym z głównych miejsc jest Diabla Góra. Jest to przepiękny punkt widokowy obrośnięty lasem bukowym, który ma ponad 250 lat. Z tego wzniesienia można zobaczyć ogromną pustynię bardzo podobną do Błędowskiej, a także triasowe wapienie, które ozdabiają wręcz zbocze góry. Zjawisko to jest starsze niż Jura krakowsko-częstochowska o jakieś 100 mln lat.
Atrakcje na rodzin z dziećmi
Patrząc na to jak rozbudowana jest turystyka w Bukownie, wiadome jest że jest to miejsce często uczęszczane przez całe rodziny. Ale i dla nich miasto ma wiele atrakcji, Bukowno jest bardzo przyjazne dzieciakom. Dolina Sztoły to jedno z tych miejsc, która jest piękna, a widoczne tam malownicze meandry przykuwają wzrok nie tylko dorosłych. Trasa ta jest idealna dla rodzin z dziećmi, spokojna bez wielkich wzniesień, po paru kilometrach można dostrzec w oddali zalew Leśny Dwór, który robi imponujące wrażenie. W Leśnym Dworze często można spotkać wędkarzy, dla których jest tam raj. Wokół zalewu są postawione ławki, gdzie wraz z rodzinami można odpocząć, zamoczyć nogi w chłodnej wodzie. W letnie dni jest to idealne miejsce na plażowanie, podłoże jest piaszczyste, a widoki zapierają dech w piersiach.