Zamek w Rabsztynie ponownie otwarty. Turyści ruszyli tłumnie

Rabsztyn powrócił na mapę atrakcji w ramach Szlaku Orlich Gniazd. W sobotę 29 maja odnowione ruiny zamku zostały uroczyście otwarte przy udziale władz samorządowych, w tym burmistrza Romana Piaśnika, przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu Jana Kucharzyka oraz radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzeja Wójcika. Obiekt został dostosowany do potrzeb turystów. Zadbano też o jego ochronę i zabezpieczenie. Nowo zagospodarowane warownia przez weekend została odwiedzona już przez ponad tysiąc osób!

Odnowienie zamku w Rabsztynie

Burmistrz Roman Piaśnik podkreślał, że renowacja miała na celu spełnienie oczekiwań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dzięki podjętym pracom można „w komfortowych i przyjaznych warunkach dotknąć historii”.

Odnowienie zamku obejmowało szereg działań, zarówno wewnątrz zamku, jak i na terenie go okalającym. Można tu wymienić:

  • odgruzowanie pomieszczeń w komorach przyziemia i stworzenie tam podziemnego pawilonu z obiektami obsługi ruchu turystycznego (kawiarnia dla zwiedzających, węzeł sanitarny, kasa biletowa, informacja turystyczna)
  • wykonanie instalacji: wodno-kanalizacyjnej wraz z szambem poza murami zamku, wentylacyjnej, grzewczej, elektrycznej
  • montaż stalowych schodów łączących patio z tarasem nad pawilonem
  • stworzenie strefy rekreacyjnej i trawiastych tarasów w obrębie dziedzińca zamku
  • montaż stalowych schodów zewnętrznych we wschodnim skrzydle pałacu oraz stworzenie stalowego, trójkątnego tarasu
  • ustawienie sceny modułowej z przeznaczeniem pod organizację koncertów i spektakli
  • prace konserwacyjne zewnętrznej i wewnętrznej strony pałacowych murów
  • ułatwienia i usprawnienia w kwestii dostępności zamku dla osób niepełnosprawnych (m.in. stworzenie aplikacji mobilnych, zakup audioprzewodników i tabletów, zakup schodołazu, elektrycznego wózka inwalidzkiego, montaż tablic informacyjnych nie tylko w języku angielskim i polskim, ale także w alfabecie Braille’a, dostosowanie toalet dla osób niepełnosprawnych, etc.)

W czasie otwarcia o projekcie renowacji rabsztyńskiej warowni mówił Jacek Sypień, który będąc pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, zarazem jest prezesem Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Odnowienie obiektu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze strony rządu (m.in. w ramach Regionalnego Programy Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020), a także ze środków Unii Europejskiej (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020). W realizacji projektu partycypowała też Gmina Olkusz.

Warto podkreślić, że zrewitalizowana inwestycja wzbudziła duże zainteresowanie. W pierwszym tygodniu po otwarciu na wizytę w warowni zdecydowało się około tysiąca turystów i to pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Zamek Rabsztyn, którym zarządza Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, można odwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 19:00.

Zamek Rabsztyn z nagrodą w konkursie „Zabytek Zadbany”

Przy okazji warto również wspomnieć o tym, że niedawno zamek w Rabsztynie otrzymał nagrodę w organizowanym przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków konkursie „Zabytek Zadbany”. Zakwalifikowanych w nim było 119 obiektów z całej Polski. Zamek Rabsztyn został uhonorowany w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. Władze samorządowe liczą na to, że nagroda przyczyni się do popularyzacji zamku, a także innych atrakcji turystycznych na terenie gminy.

Konkurs „Zabytek Zadbany” rozstrzygany jest w sześciu kategoriach. Nagradzany jest jeden obiekt, a pozostałe otrzymują wyróżnienia. W kategorii specjalnej jury może wskazać dwa obiekty. W tym roku oprócz Rabsztyna tytuł laureata otrzymał także zespół zamkowy w Łańcucie. Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami, z uwzględnieniem prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych, adaptacyjnych oraz właściwego utrzymania zabytków.

Rabsztyn z szansą na „Top Atrakcje 2021”

Warto też dodać, że zamek Rabsztyn znalazł się także w finale X edycji ogólnopolskiego plebiscytu Top Atrakcje 2021 roku. Konkurs ten jest organizowany przez portal podróżniczy Polskie Szlaki w ośmiu kategoriach. W każdej kategorii konkuruje ze sobą osiem miejsc, na które głos oddawany jest przez internet. Głosować można tylko raz, a plebiscyt potrwa do 20 czerwca 2021 roku. Zamek w Rabsztynie można znaleźć w kategorii „Nowości i odkrycia”. Olkuszanie mogą również zagłosować na nową ekspozycję Podziemny Olkusz w tej samej kategorii. Głosowanie zakończy się wyłonieniem ośmiu najlepszych atrakcji w kraju, które tym samym stworzą Top Atrakcje aktualnego sezonu turystycznego.