Pierwszy, pilotażowy punkt szczepień powszechnych na COVID-19 ruszył w Olkuszu

W Olkuszu rozpoczął działalność pierwszy w Małopolsce punkt szczepień masowych. Od godziny 9 rano można się już szczepić na COVID-19 w hali MOSiR przy ul. Wiejskiej. Punkt ma potencjał do wykonywania nawet 700 szczepień dziennie, co zresztą było jednym z argumentów, dla których zlokalizowano go właśnie w tym mieście.

W poniedziałek już od wczesnych godzin porannych w punkcie mogły się szczepić osoby zarejestrowane. Utworzono do tego celu sześć stanowisk, które działają od 9 rano do 18 wieczorem przez cały tydzień. Przed szczepieniem, po wejściu do budynku w holu głównym, należy wypełnić kwestionariusz. Osoby oczekujące na szczepienie w kolejce będą też mogły skorzystać z namiotu ustawionego przed halą.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita jako jeden z powodów uruchomienia punktu szczepień właśnie w Olkuszu wymieniał też bliskość do województwa śląskiego, w którym sytuacja epidemiologiczna jest szczególnie trudna. Co więcej, wielu mieszkańców Olkusza pracuje w śląskich zakładach przemysłowych. Punkt szczepień z korzyścią wpłynie zatem na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno w województwie małopolskim, jak i w województwie śląskim. Dzięki niemu znacznie zwiększy się tempo podawania szczepionek pacjentom.

Punkt szczepień w Olkuszu to efekt działalności wielu osób – samorządowców, lokalnych służb mundurowych (Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej), przedstawicieli służby zdrowia, sanepidu, NFZ, rządu. Został on zorganizowany w hali sportowej, która na co dzień służyła sportowcom. W tej wyjątkowej sytuacji pandemicznej, gdy ośrodki sportowe i tak są zamknięte ze względu na obostrzenia, władze gminy zdecydowały się nieodpłatnie udostępnić ją na potrzeby Narodowego Programu Szczepień. Dzięki temu będzie możliwy szybszy powrót do codzienności, w tym wydarzeń kulturalnych i sportowych z udziałem publiczności.

W otwarciu punktu szczepień oprócz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wzięli udział starosta olkuski Bogumił Sobczyk i burmistrz Olkusza Roman Piaśnik, a także inni samorządowcy, przedstawiciele służb, sanepidu, NFZ oraz reprezentanci podmiotu odpowiedzialnego za przeprowadzenie procesu szczepień. Olkuski punkt to pierwsze tego rodzaju miejsce w powiecie, ale nie jedyne, które powstanie. Również Wolbrom się go doczeka. Obiekt powstanie w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Mariackiej 28. Zarówno w Olkuszu, jak i w Wolbromiu, za szczepienia odpowiedzialna będzie spółka Nowy Szpital.

W całym województwie małopolskim zostaną otwarte aż 43 punkty (w szkołach, halach sportowych, domach kultury, szpitalach, etc.), choć na ich uruchomienie należy jeszcze poczekać. Zakłada się, że kolejne Punkty Szczepień Powszechnych będą uruchamiane za dwa tygodnie, najpóźniej na początku maja. Są one finansowane przez rząd, który zresztą wspiera całą operację szczepień logistycznie.