XVI Turniej Rycerski zawitał na zrewitalizowanym zamku Rabsztyn

W pierwszy weekend lipca na zamku Rabsztyn miał miejsce XVI Turniej Rycerski. Impreza zgromadziła ponad 140 rekonstruktorów, a także liczne grono turystów, miłośników historii i mieszkańców Olkusza, okolicznych miejscowości oraz całego powiatu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Zamek Rabsztyn”. Impreza ma wieloletnią tradycję, ale w tym roku odbyła się na zrewitalizowanym obiekcie, co zdecydowanie było dodatkową atrakcją dla tych osób, które nie miały jeszcze okazji odwiedzić tutejszej warowni po jej odnowie.

Wydarzenie było dwudniowe i pojawiło się na nim 140 rekonstruktorów ubranych przede wszystkim w stroje z epoki średniowiecza. Na początku uczestnicy imprezy mogli obserwować pochód oraz powitanie bractw rycerskich. Później odbywały się turnieje rycerskie, zabawy i zawody, w tym pokaz rycerzy konnych, walki rycerzy w zbrojach, turniej zapaśniczy, zawody w przeciąganiu liny, turniej rzutu włócznią i toporem, pokaz średniowiecznego alchemika, turniej łuczniczy,

Wydarzeniu sprzyjała dobra pogoda, co pozwoliło przyciągnąć liczne grono widzów. Atrakcje obejmowały aktywności zarówno dla panów, jak i dla pań oraz dzieci (np. Turniej Adeptów Akademii Rycerskiej). Można też było podziwiać wyroby rzemieślnicze, stanowiska katowskie, kowalskie i garncarskie oraz różnego rodzaju stoiska, także z kuchnią rycerską i napojami.

XVI Turniej Rycerski swoim patronatem objął Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.